Kanser Tanısı Alan Her Dört Erkekten Biri Prostat Kanseri

Prof. Dr. hasan anıl atalay

Kanser Tanısı Alan Her Dört Erkekten Biri Prostat Kanseri

Ülkemizde Her Yıl Yaklaşık 25 Bin Erkeğin Prostat Kanseri’ne Yakalandığı Tahmin Ediliyor. Ancak Yeterli Düzeyde Prostat Kanser Taraması Yapılmadığından Bunların Az Bir Kısmına Kanser Tanısı Konuluyor.

Prostat kanserinin, erkeklerde en sık görülen kanserler arasında yer aldığının altını çizen Doç. Dr. ATALAY, prostat kanseri istatistikleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “İstatistikler, Ülkemizde her yıl yaklaşık 25 bin erkeğin prostat kanserine yakalandığını işaret ediyor. Ancak prostat kanser taramasının yeterli düzeyde olmayışı nedeniyle bunların büyük çoğunluğuna tanı konulmuyor. Tüm dünyada her yıl kanser teşhisi konulan her dört erkekten biri prostat kanseri. Ülkemizde ise ortalama her 12 erkekten birinin prostat kanseri tanısı aldığı görülüyor. ABD’de her yıl yaklaşık 700 bin erkeğe, AB ülkelerinde ise 350 bin erkeğe prostat kanseri tanısı konuyor. Konuyla ilgili farkındalığın artmasına bağlı olarak, tarama testlerinin daha yaygın olarak yapılması, tanı alan kişi sayısının artmasındaki en önemli etkeni oluşturuyor.”

Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki prostat kanserini tek başına başlatacak veya engelleyecek bir diyet yoktur. Çünkü prostat kanserinin çoklu sebepleri vardır. Genetik yatkınlık, ileri yaş, ve etnik köken en önemli belirleyicilerdir. Ancak, hem prostat kanserinden korunmada hem de kanser tedavisinde yardımcı olabilecek beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle ilgili bazı önemli kurallara uymak gerekiyor.

Kırmızı etin içinde bulunan linoleik asit, başlamış bir prostat kanserinin yayılma hızını artırıyor. Bu nedenle kırmız et tüketimine dikkat edilmeli. İkinci önemli nokta aşırı kilo. Yağ dokusu içinde bulunan leptin adı verilen protein ve insülin benzeri büyüme faktörü, prostat kanseri gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle aşırı kiloya karşı mutlaka önlem alınmalı. Ayrıca yağdan zengin ve yüksek kalorili besinlerden uzak durmak gerekiyor. Diğer taraftan İçindeki likopenden dolayı domates, yeşil çay ve soya grubu, prostat kanser hücresinin büyümesini azaltan besinlerdir. Beslenmemizde bunlara daha fazla yer vermek önem taşıyor.

Paylaş Paylaş